Установча зустріч мережі енергоменеджерів (Житомир)

Дата:16.12.2019
Місце:м. Житомир, майдан Визволення 8-а

Асоціація міст України за підтримки Уряду Німеччини розпочала новий всеукраїнський проект із розбудови мереж енергоменеджерів, що направлений на зниження енергоспоживання громадами усіх рівнів. Перша установча зустріч відбулася 16 грудня у Житомирі.

В Україні 78 тисяч установ, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів: як державного, так і місцевих рівнів. Витрати енергоресурсів на опалення бюджетних установ в Україні у 2-3 рази вищі, ніж у країнах ЄС на ці ж потреби.

З метою зменшення споживання енергоносіїв у комунальній сфері Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» за підтримки Уряду Федеративної Республіки Німеччини виступила з ініціативою створення мереж енергоменеджерів. Мережа енергоменеджерів передбачає об’єднання фахівців органів місцевого самоврядування, відповідальних за впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження.

Відібрані на конкурсних засадах міста та ОТГ, підписуючи на першій установчій зустрічі декларацію про спільні наміри, стають офіційними членами мережі та регулярно (3-4 рази на рік) зустрічаються та обмінюються власним практичним досвідом та професійними знаннями щодо впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження у своїх муніципалітетах. Як показує закордонний досвід, завдяки таким регулярним зустрічам кількість заходів з енергоефективності, що впроваджуються, зростає у 2 рази.

Пілотними регіонами для розбудови мереж енергоменеджерів були обрані три регіони, а саме Житомирська, Дніпропетровська та Івано-Франківська області.

При цьому у Житомирській області мережа енергоменеджерів створюється базуючись на німецьких стандартах LEEN (Learning Energy Efficiency Networks). Тобто громади-члени  мережі домовилися додатково провести енергоаудити щонайменше трьох своїх комунальних установ і на базі звітів з енергоаудитів під час наступної зустрічі спільно визначити, які саме заходи з енергоефективності будуть впроваджуватися і який кількісний ефект зниження споживання енергоресурсів та відповідно викидів СО2 очікується.

Свої домовленості представники 12 громад засвідчили урочистим підписанням  Декларації про наміри працювати над досягненням спільної мети. Членами мережі стали представники Житомира, Баранівки, Коростеня, Чуднова, Овруча, Малина, Нової Борової, Новоград-Волинського, Новогуйвинська, Червоного, Коростишева, Довбиша і Бердичева.

«Я виконую обов’язки енергоменеджера, два роки вже займаємося цим питанням» – розповів Руслан Семеній, заступник селищного голови Новоборівської селищної ради та член мережі енергоменеджерів. – «Намагаємося наздогнати такі міста як Житомир, Баранівка… Дуже задоволені їх результатами впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження й сподіваємося, що наші результати будуть не гірші. Дякую всім за таку мережу!»

Окрім того, на першій зустрічі технічний експерт з енергоефективності Юлія Сабатюк розповіла детальніше про мету, формат та перспективи діяльності мережі в Україні.

«Кошти, які мають йти на розвиток інфраструктури громад часто витрачаються на оплату енергоносіїв» – зазначила під час виступу Юлія Сабатюк. – «Якщо залишити все як є, то на нас очікує зростання вартості енергоносіїв, збільшення видатків із бюджету на оплату енергоресурсів, зростання кількості аварійних будівель та зношеного обладнання. Якщо ж ми почнемо діяти, то отримаємо скорочення витрат на оплату енергоносіїв, вивільнення додаткового фінансового ресурсу в бюджетах громад, можливість залучення інвестицій в громадотворення, а також комфортні умови у бюджетних закладах».

Мірко Крюк, виконавчий директор компанії «LEEN» (Німеччина), представив закордонний досвід діяльності мереж енергоефективності.

«У нас є шанс створити першу мережу енергоменеджерів в Україні, яка стане прикладом для інших» – звернувся до членів мережі Мірко Крюк. – «До червня наступного року ми маємо чітко побачити, де у ваших будівлях існує потенціал енергозбереження і потенціал збереження фінансів. А потім оцінити економічну користь реалізованих заходів. Наш досвід показує, якщо вдасться вибудувати ефективну мережу енергоменеджерів, то кількість реалізованих заходів з енергоефективності може зрости у два рази».

Володимир Шимкін, президент ГО «Центр Сприяння Житловим та Муніципальним Реформам», зробив коротку презентацію щодо запуску нового механізму фінансової підтримки з підвищення енергоефективності громадських будівель, що можуть отримати українські громади.

Додаткові документи

pdf
Презентація "Від аудиту до впровадження: мережі з вивчення енергоефективності як інструмент"
pdf
Презентація "Мережа енергоменеджерів: мета та принципи діяльності"
pdf
Презентація "МІСТО ЕМ: можливості обміну досвідом з енергоменеджменту для громад України"
pdf
Презентація "Механізм підтримки послуг з підвищення енергоефективності в громадських будівлях"
doc
Програма заходу

Поставити питання автору