Комунальні заклади та установи Житомирщини зможуть більше економити на комуналці завдяки впровадженню системи енергомоніторингу.
Учасники мережі енергоменеджерів Житомирської області зустрілися 7 травня в онлайн-режимі, щоб отримати нові знання про впровадження системи енергомоніторингу та поділитися досвідом щодо економії бюджетних коштів, якої їм вдалося досягнути завдяки впровадженню системи.
Впровадження системи енергомоніторингу дозволяє зменшити споживання енергоносіїв у комунальних закладах та установах громад. Що таке енергомоніторинг та з чого розпочати його впровадження у своїй громаді детально презентував під час онлайн зустрічі технічний експерт мережі Василь Сивочка. Він розповів, що неможливо удосконалити процес не описуючи його та не вимірюючи. За допомогою ж енергомоніторингу формується база даних з енергоспоживання будівель, а також здійснюється їх обробка для виявлення випадків відхилення споживання. Чим за довший проміжок часу буде накопичено дані щодо енергоспоживання, тим точнішим буде аналіз та більш правильними управлінські рішення, що будуть на ньому базуватись. У європейських країнах найбільш ефективними вважаються щотижневий і щомісячний енергомоніторинги. В Україні гарний ефект дає щоденний моніторинг. Наприклад, в одній з громад був випадок, коли місцева школа не працювала в суботу та неділю, однак енергоспоживання у вихідні дні суттєво не знижувалося. Завдяки щоденному енергомоніторингу вдалося виявити цей факт та з’ясувати і ліквідувати причину, що полягала у незаконному підключені до шкільної енергомережі сусіднього магазинчика.
У свою чергу, представники територіальних громад міст Овруч та Коростень розказали учасникам про особливості власного практичного досвіду із впровадження системи енергомоніторингу: що було зроблено в рамках впровадження системи, в яких закладах та установах її використовують і якої економії бюджетних коштів на енергетичні ресурси їм вдалося досягти.
Головна енергоменеджерка Овруцької ОТГ Юлія Корчемна розповіла, що їх громада має 190 установ та закладів бюджетної сфери комунальної власності (420 будівель). Враховуючи таку велику кількість об’єктів, не було мови про те, щоб вести облік даних лише завдяки таблицям Excel: «Ми обирали програмні продукти для автоматизованої системи енергомоніторингу і зупинилися на системі, де була найкраща цінова політика, адже для депутатів міської ради, які приймали рішення про виділення коштів на закупку системи, це був важливий критерій вибору. У першу чергу ми внесли в систему дані по енергоспоживанню за останні три роки. Нові дані збираємо онлайн. Якщо у населеному пункті проблеми з інтернетом, то відповідальні особи передають дані приладів обліку енергоменеджеру по телефону. У 2019 році в порівнянні з 2018 роком енергоспоживання у сфері житлово-комунального господарства та благоустрою (водопостачання, житловий фонд, вуличне освітлення) зменшилося з 1 542 719 кВт/год до 1 250 352 кВт/год. Витрати коштів на оплату паливно-енергетичних ресурсів зменшилися на 800 тисяч гривень».
Енргоменеджерка Коростенської міської ради Ганна Сергеєва розповіла, що система енергоменеджменту та енергомоніторингу була впроваджена в місті у 2015 році, зокрема, була введена посада енергоменеджера в міській раді: «На сьогодні потужним інструментом для проведення енергетичного моніторингу є «Інформаційна система енергомоніторингу (ІСЕ)». Ця система забезпечує формування аналітичної бази даних щодо споживання енергетичних ресурсів з подальшим її використанням для контролю споживання та досягнення результатів від впровадження енергозберігаючих заходів і реалізації енергоефективних проєктів. Система охоплює 82 будівлі (в тому числі приміщення) бюджетних установ та організацій. Робота з системою починається з того, що відповідальні особи забезпечують щоденне занесення до «ІСЕ» показників приладів обліку, отриманих в телефонному режимі. Завершується робота підготовкою звітів щодо фактичного споживання енергетичних ресурсів відповідно до встановленого ліміту та при необхідності надання пояснень про відхилення у споживанні. Дані щодо енергомоніторингу ми також публікуємо на сайті міської ради».
Це була вже третя зустріч учасників мережі. На ній були присутні представники 10 територіальних громад Житомирщини.
Нагадаємо, що з метою зменшення споживання енергоносіїв у комунальній сфері Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» за підтримки Уряду Німеччини виступила з ініціативою створення мереж енергоменеджерів. Мережі передбачають об’єднання фахівців органів місцевого самоврядування, відповідальних за впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження. Об’єднавшись, вони визначають спільну мету із заощадження енергії на наступні 3 роки. Протягом цього часу громади реалізовують енергоефективні заходи та регулярно обмінюються досвідом, а також отримують кваліфіковану експертну підтримку та супровід. Пілотними для розбудови мереж енергоменеджерів в Україні були обрані три регіони, а саме: Житомирська, Дніпропетровська та Івано-Франківська області. Перша зустріч мережі енергоменеджерів Житомирської області відбулася 16 грудня 2019 року.
За докладнішою інформацією звертайтесь, будь ласка, до прес-секретаря проєкту «Мережа енергоменеджерів» Асоціації міст України Сергія Лавського за телефоном 093 773 03 59 або електронною поштою: sergiylavskiy@gmail.com.