Установча зустріч мережі енергоменеджерів (Івано-Франківськ)

Дата:20.12.2019
Місце:м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 40

Асоціація міст України за підтримки Уряду Німеччини розпочала новий всеукраїнський проект із розбудови мереж енергоменеджерів, що направлений на зниження енергоспоживання громадами усіх рівнів. Перша установча зустріч мережі енергоменеджерів Івано-Франківської області відбулася 20 грудня у Івано-Франківську. 

В Україні 78 тисяч установ, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів: як державного, так і місцевих рівнів. Витрати енергоресурсів на опалення бюджетних установ в Україні у 2-3 рази вищі, ніж у країнах ЄС на ці ж потреби.

З метою зменшення споживання енергоносіїв у комунальній сфері Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» за підтримки уряду Німеччини виступила з ініціативою створення мереж енергоменеджерів. Мережа передбачає об’єднання фахівців органів місцевого самоврядування, відповідальних за впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження. Об’єднавшись, вони визначать спільну мету із заощадження енергії на наступні 3 роки. Протягом цього часу громади реалізовують енергоефективні заходи та регулярно обмінюються досвідом, а також отримують кваліфіковану експертну підтримку та супровід.

Такий механізм успішно працює у Німеччині та інших країнах Європейського Союзу як інструмент для підвищення енергоефективності у промисловості та бюджетній сфері. Уряд Німеччини підтримує програму зі створення 500 навчальних мереж енергоефективності у своїй країні до 2020 року. Як показує закордонний досвід, завдяки таким регулярним зустрічам кількість впроваджених заходів з енергоефективності зростає у 2 рази.

В Україні пілотними регіонами для розбудови мереж енергоменеджерів були обрані три регіони, а саме: Івано-Франківська, Дніпропетровська та Житомирська області.

20 грудня, у місті Івано-Франківськ, розпочалася перша установча зустріч мережі енергоменеджерів Івано-Франківської області, під час якої представники 15 громад, а саме: Новицької, Івано-Франківської, Яремчанської, Брошнів-Осадської, Коломийської, Болехівської, Бурштинської, Печеніжинської, Рожнівської, Вигодської, Ланчинської, Делятинської, Космацької, П’ядицької та Старобогородчанської, засвідчили свої наміри працювати над досягненням спільної мети урочистим підписанням Меморандуму в рамках мережі енергоменеджерів.

«Івано-Франківськ завжди старається бути одним із лідерів у різних сферах» – розповіла Надія Кромкач, начальник управління економічного та інтеграційного розвитку Івано-Франківської міської ради, учасниця мережі. – «Ми одні з перших підписали «Угоду мерів». У нас діє план сталого енергетичного розвитку, виконуючи який ми маємо зменшити кількість викидів СО2 до кінця 2020 року на 20 відсотків. Також у нас реалізували ряд цікавих, корисних проектів. Ми термомодернізували нашу центральну міську клінічну лікарню. За допомогою GIZ ми розробили систему енергомоніторингу. Це якщо коротко про наші досягнення. Але і проблем вистачає. Тож, досвід маємо, але підтримка і додаткові знання нікому не завадять. Тим паче, ми створили ОТГ і вивчаємо, в яких населених пунктах також потрібно впроваджувати заходи з енергозбереження».

Технічний експерт з енергоефективності Юлія Сабатюк розповіла детальніше про актуальність теми енергоефективності в наш час, а також про мету, формат та перспективи діяльності мережі в Україні.

«Кошти, які мають йти на розвиток інфраструктури громад, часто витрачаються на оплату енергоносіїв» – зазначила під час виступу Юлія Сабатюк. – «Якщо залишити все як є, то на нас очікує зростання вартості енергоносіїв і, відповідно, збільшення видатків із бюджету на їх оплату, матимемо зростання кількості аварійних будівель та зношеного обладнання. Якщо ж ми почнемо діяти, то отримаємо скорочення витрат на оплату енергоносіїв, вивільнення додаткового фінансового ресурсу в бюджетах громад, можливість залучення інвестицій в громадотворення, а також комфортні умови перебування у бюджетних закладах».

Володимир Шимкін, президент ГО «Центр Сприяння Житловим та Муніципальним Реформам», провів презентацію щодо запуску нового механізму фінансової підтримки підвищення енергоефективності громадських будівель, яку можуть отримати громади.

«Наш проект надає можливість територіальним громадам і комунальним підприємствам, таким як лікарні, отримати грант від 5 до 10 тисяч євро» – зазначив Володимир Шимкін.

Після чого розпочалася безпосередня робота членів мережі, зокрема напрацювання пропозицій щодо наступних засідань.

За докладнішою інформацією звертайтесь, будь ласка, до прес-секретаря проекту «Мережі енергоменеджерів» Асоціації міст України Сергія Лавського за телефоном 093 773 03 59 або електронною поштою sergiylavskiy@gmail.com.

 

Додаткові документи

pdf
Презентація "МІСТО ЕМ: можливості обміну досвідом з енергоменеджменту для громад України"
pdf
Презентація "МЕРЕЖА ЕНЕРГОМЕНЕДЖЕРІВ: мета та принципи діяльності"
pdf
Програма першої установчої зустрічі учасників мереж енергоменеджерів Івано-Франківської області

Поставити питання автору