Рівень В – Просунутий

Енергоменеджмент – це активність, яка потребує постійної уваги й зусиль для подальшого його розвитку та функціонування. Рівень В охоплює ключові теми, які стосуються енергоспоживання: моніторинг, оптимізація та звітність. За наявності цих елементів може бути розпочато процес постійного вдосконалення в рамках циклу управління «Плануйте – реалізуйте – перевіряйте – дійте!»

Енергетичний моніторинг

Опис

відкрити згорнути

Запровадження

Контроль енергоспоживання є основою та головним завданням муніципального енергоменеджменту. Це стартовий пункт для пошуку можливостей для оптимізації технічної інфраструктури. Це безперервний моніторинг енергоспоживання. За умови впровадження енергетичного моніторингу можливо скоротити витрати на енергозабезпечення на рівні до 5% без будь-яких інвестицій. Лише тому, що користувачі та відповідальні за енергоспоживання (зазвичай це завідувачі господарством) уважніше ставляться до будівлі та суттєво змінюють свою поведінку, бо знають, що хтось «наглядає» за ними. За таких умов забезпечується швидке реагування на випадки завищеного енергоспоживання, пов’язаного з дефектами або неналежним функціонуванням обладнання – це допомагає уникнути зайвих витрат енергії. Не в останню чергу, контроль енергоспоживання є основою для щорічного звіту, який демонструє досягнення та заощадження, реалізовані завдяки наявному енергетичному менеджменту.

Покрокова реалізація

Контроль енергоспоживання означає регулярне фіксування показників споживання тепла, електроенергії та води. Для цього необхідно зібрати інформацію про встановлені лічильники: ідентифікаційний номер лічильника, вид енергоносія та зона покриття кожного лічильника. На основі цих даних створюється віртуальна карта будівлі. Показники лічильників є основою для постійного моніторингу (місячного, тижневого чи щоденного – в залежності від обраної схеми) та підготовки періодичних звітів.

Фактори успіху

Для налаштування програмного забезпечення з контролю енергоспоживання, актуалізації бази даних та тлумачення зафіксованих показників необхідно мати енергоменеджера, який володіє спеціальними знаннями. Він повинен знати можливості та функції технічної інфраструктури, а також володіти базовою та спеціальною інформацією про функціонування будівлі. Оскільки періодичне зняття показників лічильників є додатковим завданням для відповідальних за енергоспоживання, у деяких випадках корисно мати офіційний наказ відповідальним за енергоспоживання від керівника структурного підрозділу або мера, в якому від них вимагається зняття показників лічильників з певною регулярністю. Корисно також включити ці завдання в посадові інструкції дотичних працівників – тоді ефективність моніторингу значно зростає.

Важливо: контроль енергоспоживання є ключовим елементом муніципального енергоменеджменту, складність якого інколи недооцінюється. Особливо важливим є застосування відповідного програмного забезпечення. Цю роботу можна розпочати з простої Ексель-таблиці, але чи можна у ній відобразити заміну лічильників? Чи може вона відображати корекцію показників у зв’язку з кліматичними змінами? А як можна відобразити зв’язок між енергоспоживанням та відповідними витратами? Тому рекомендується на постійній основі користуватися професійним програмним забезпеченням для енергоменеджменту. Огляд наявного в Україні програмного забезпечення можна знайти за посиланням.

Необхідне обладнання

Стаціонарний комп’ютер або ноутбук з професійним програмним забезпеченням для енергомоніторингу є абсолютно необхідним для енергоменеджера на цьому етапі реалізації муніципального енергоменеджменту. Окрім цього, енергоменеджер повинен мати можливість отримувати показники лічильників від відповідальних за енергоспоживання онлайн, електронною поштою або факсом. Деякі програмні продукти пропонують додатки, через які показники лічильників можуть набиратися за допомогою смартфону або планшета.

Висновок

Дані, зібрані у рамках контролю енергоспоживання, є основою для ефективних інвестиційних рішень. З одного боку, важливо мати надійні дані, а з іншого – важливо уникнути надмірного ускладнення цього процесу. Цю роботу необхідно починати у максимально простий спосіб та пробувати коригувати процес моніторингу й збору даних у разі необхідності

Вебінар

відкрити згорнути

Відео-вебінар “Енергетичний моніторинг”

Презентації

відкрити згорнути
pdf
"Енергомоніторинг у громадських будівлях"

Додаткові матеріали (схема лічильників, кліматична корекція)

відкрити згорнути
pdf
Презентація "Кліматична корекція"
xls
Розрахунок кліматичної корекції
pdf
Інструкція з розрахунку кліматичної корекції
doc
Схема лічильників

Приклади рішень

відкрити згорнути
pdf
Рішення (м. Миргород)
pdf
Рішення (м. Переяслав-Хмельницький)
pdf
Рішення (м. Славутич)

Кращі практики

відкрити згорнути

Енергомоніторинг – Краснопільська ОТГ

Перейти до кращої практики

Оптимізація

Опис

відкрити згорнути

Спосіб використання та експлуатації будівлі, як і стандарт її будівництва, визначає рівень її енергоспоживання. Параметри й налаштування технічної інфраструктури повинні бути адаптовані до фактичного способу використання будівлі. Першим кроком має бути перевірка існуючої технічної інфраструктури. Другим кроком має бути її оптимізація за допомогою безвитратних заходів або заходів, які передбачають помірні інвестиції.

Вебінар

відкрити згорнути

Відео-вебінар “Оптимізація”

Презентації

відкрити згорнути
pdf
Презентація "Оптимізація технічної інфраструктури"
pdf
Презентація "ТЕХНІЧНІ ПОРАДИ ІЗ ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ, ЯКІ НЕ ПОТРЕБУЮТЬ ВЕЛИКИХ ВКЛАДЕНЬ"

Додаткові документи

відкрити згорнути
pdf
Брошура "Прості заходи з підвищення енергоефективності в громадських будівлях"
pdf
Брошура "Малозатратні енергоефективні заходи" (англійська мова)

Приклади механізму

відкрити згорнути
pdf
Презентація "Положення про стимулювання заходів з енергозбереження" (м. Житомир)
pdf
Рішення "Про затвердження Положення про стимулювання заходів з енергозбереження" (м. Житомир)

Кращі практики

відкрити згорнути

Оптимізація – Радомишльська ОТГ

Перейти до кращої практики

Звітність

Опис

відкрити згорнути

Звітність про робочий процес та документування його перебігу і досягнутого енергоменеджером зниження витрат на енергозабезпечення має велике значення для сприйняття роботи муніципального енергоменеджменту. Це охоплює підготовку щорічного енергетичного звіту, який також слугує інструментом для зав’язків з громадськістю. Звіт використовується для інформування міської ради, мера та інших структурних підрозділів місцевого самоврядування.

Вебінар

відкрити згорнути

Відео-вебінар “Звітність”

Презентація

відкрити згорнути
pdf
Презентація "Звітність у сфері енергоефективності"

Кращі практики

відкрити згорнути

Звітність – Глобинська ОТГ

Перейти до кращої практики

Рекомендації МЕМ рівень В

Рекомендації МЕМ рівень В

відкрити згорнути