ІІІ зустріч (онлайн) енергоменеджерів Івано-Франківської мережі

Дата:14.05.2020 - 21.05.2020
Місце:Україна, Івано-Франківська область

У Івано-Франківській області дізналися, як залучити фінансові ресурси для впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження.

Учасники мережі енергоменеджерів Івано-Франківської області зустрілися 14 травня в онлайн-режимі, щоб отримати нові знання про можливості залучення фінансових ресурсів для впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження. Дані заходи дозволяють зменшити споживання енергоносіїв у комунальних закладах та установах громад і економити бюджетні кошти.

Енергоменеджери разом із експертами мережі проаналізували існуючі джерела коштів для впровадження заходів із енергоефективності та розглянули механізми їх залучення. Увага була приділена як можливостям бюджетного фінансування, так і процесу подання заявок на отримання кредитних та грантових коштів.

«Вам, як громадам на місцях, потрібно так подати інформацію, щоб вона зацікавила потенційного інвестора й він виділив фінанси» – з цього розпочав свою презентацію технічний експерт мережі Василь Сивочка. Він розповів про усі кроки залучення фінансових ресурсів: від вибору об’єкта до підготовки усієї необхідної документації.

Громади можуть претендувати на кошти Державного фонду регіонального розвитку, що фінансує проєкти на конкурсній основі, а також субвенцію з державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій та субвенцію в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України.

Фахівець з управління знаннями проєкту «Енергоефективність у громадах II» Тетяна Пилипчук розповіла про типи міжнародної допомоги, якими можуть скористатися громади: технічна допомога, фінансова допомога і гранти, та звернула увагу на відмінності між ними. Також вона презентувала алгоритм підготовки грантової заявки.

Шукати інформацію про оголошені конкурси можна як на спеціальних ресурсах: gurt.org.ua та prostir.ua, так і на порталах донорів, наприклад Європейського Союзу, на сайтах посольств та міжнародних агенцій розвитку, спеціальних програм.

Про практичний досвід залучення фінансування в рамках ЕСКО-контракту на прикладі Луцького комунального закладу «ЗОШ № 1» та вже досягнуту економію енергоресурсів розказала учасникам заходу технічна експертка мережі Юлія Сабатюк.

ЕСКО – це енергосервісна компанія, яка за власний кошт виконує роботи із впровадження енергоефективних заходів та гарантує їх якісне впровадження. Завдяки цим заходам замовник (наприклад, громада в особі будь-якої громадської установи) починає економити енергоресурси та, відповідно, гроші, частину яких отримує ЕСКО як плату за свої послуги та повертає вкладені інвестиції.

Інвестиції ЕСКО-компанії, яка займалася впровадженням енергоефективних заходів у Луцькій школі, склали 7 млн грн. Було проведене утеплення фасаду, встановлено індивідуальний тепловий пункт з погодним регулюванням, світлопрозорі конструкції та світлодіодне освітлення. Споживання теплової енергії цим закладом до впровадження заходів становило 1500 Гкал/рік, після – 750 Гкал/рік, тобто знизилося на 50%. Із зекономлених коштів 20% залишає собі громада, 30% йде як плата ЕСКО-компанії, відповідно контракту. Контакт укладено терміном на 10 років, після чого уся економія коштів буде залишатися громаді.

У свою чергу, представники територіальних громад міст Івано-Франківськ та Коломия розказали учасникам про особливості власного практичного досвіду із залучення фінансових ресурсів для впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження: що було зроблено в рамках залучення фінансування, в яких закладах та установах впровадили заходи з енергоефективності і якої економії бюджетних коштів на енергетичні ресурси їм вдалося досягти.

Начальник відділу енергозбереження та екології Івано-Франківської міської ради Зіновій Никорак розповів, що за період 2015-2019 років у Івано-Франківську реалізовано або розпочато 10 великих проєктів на об’єктах комунальних підприємств і бюджетної сфери, загальною вартістю 758,4 млн грн і розрахунковим економічним ефектом 47 млн грн, а також 320 проєктів у будівлях житлової сфери загальною вартістю 19,7 млн грн.

Наприклад, у рамках програми «Демо-Україна DH» за сприяння Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, на реалізацію проєкту «Реконструкція та модернізація системи теплопостачання в районі вулиць Довга Карпатська» було залучено міжнародне фінансування: 400 тис. євро – кредит НЕФКО та 300 тис. євро – грант Шведського Агентства Міжнародного розвитку (SIDA). Було встановлено 59 індивідуальних теплових пунктів  в  тепловому мікрорайоні «Довга-Карпатська». Економічний ефект склав 341,7 тис. євро  за рахунок зменшення  споживання природного газу на 957 тис. куб. м в рік, зменшення споживання електроенергії на 220 МВт*год. на рік, економії фонду заробітної плати на суму 414 тис. грн в рік.

Начальниця відділу інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської міської територіальної громади Ірина Жолоб розповіла про досвід подачі проєктної заявки на отримання гранту від міжнародної громадської організації «Центр сприяння житловим та муніципальним реформам». Проєкт «Детальний енергоаудит громадських будівель Коломийської ОТГ» передбачає вдосконалення системи енергетичного менеджменту в Коломийській ОТГ шляхом проведення детального енергоаудиту, розроблення ряду заходів з комплексної термомодернізації та виготовлення енергетичних сертифікатів.

Це була вже третя зустріч учасників мережі. На ній були присутні представники 15 територіальних громад Івано-Франківщини.

Нагадаємо, що з метою зменшення споживання енергоносіїв у комунальній сфері Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» за підтримки Уряду Німеччини виступила з ініціативою створення мереж енергоменеджерів. Мережі передбачають об’єднання фахівців органів місцевого самоврядування, відповідальних за впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження. Об’єднавшись, вони визначають спільну мету із заощадження енергії на наступні 3 роки. Протягом цього часу громади реалізовують енергоефективні заходи та регулярно обмінюються досвідом, а також отримують кваліфіковану експертну підтримку та супровід. Пілотними для розбудови мереж енергоменеджерів в Україні були обрані три регіони, а саме: Івано-Франківська, Житомирська та Дніпропетровська області. Перша зустріч мережі енергоменеджерів Івано-Франківської області відбулася 20 грудня 2019 року.

За докладнішою інформацією звертайтесь, будь ласка, до прес-секретаря проєкту «Мережа енергоменеджерів» Асоціації міст України Сергія Лавського за телефоном 093 773 03 59 або електронною поштою: sergiylavskiy@gmail.com.

Додаткові документи

doc
Програма зустрічі Івано-Франківськ 14.05.20
ppt
Презентація "Фінансування заходів з ЕЕ"
ppt
Презентація "Досвід ЕСКО"
pdf
Презентація Івано-Франківська "Досвід впровадження проектів енергозбереження"
pdf
Презентація Коломиї "Залучення фінансових ресурсів"
ppt
Презентація "Подальша робота мережі"
xls
Шаблон для інвентаризації будівель

Поставити питання автору